Problemy z wydobyciem Bitcoinów ustanawiają nowy rekord: 2 miesiące po zmniejszeniu o połowę.

Wolfie Zhao
Problemy z wydobyciem Bitcoinów ustanawiają nowy rekord: 2 miesiące po zmniejszeniu o połowę.
Dwa miesiące po tym, jak sieć zmniejszyła się o połowę, jest trudniej niż kiedykolwiek wydobywać bitcoin.

Trudności z wydobyciem bitcoinów, miara tego, jak trudno jest konkurować o nagrody blokowe w sieci, właśnie ustanowił nowy rekord – 17,35 bln około 12:00 UTC w poniedziałek. Oznacza to 9,89% skok od poprzedniego rekordu 15,78 bln opublikowany 1 lipca, Bitcoin.com odkrywca blockchain pokazuje.

Nowy rekord pochodzi nieco ponad dwa miesiące po tym jak Bitcoin Evolution zmniejszył się o połowę 11 maja, co zredukowało dotację na blok z 12,5 Bitcoina na blok do obecnych 6,25 Bitcoina, na projekt sieci. Najnowszy wynik przewyższa również przedpołowy haj z początku marca.

Wzrost trudności odzwierciedla rosnącą moc obliczeniową stosowaną do Bitcoinów górniczych. Rekordowy hashrat widział również poniedziałek sygnały, że inwestycje w najnowocześniejsze maszyny górnicze nadal rosną po obniżce o połowę, mimo że cena Bitcoin utknęła w przedziale od 9.100 dolarów do 9.500 dolarów od początku lipca.

Zobacz też: Bitcoin Halving, Explained

Bitcoin trudności górniczych jest zaprojektowany, aby dostosować się co 2016 bloków, mniej więcej co 14 dni, i jest oparty na mocy hashing konkuruje o nagrody w sieci w tym okresie. Jeśli więcej górników podłączyło się do sieci w jednym cyklu, powodując wzrost średniego 14-dniowego hashratu, trudność wzrośnie w następnym cyklu.

„Wzrost trudności w sieci podczas pory deszczowej w Syczuanie ma miejsce co roku od kilku lat“, powiedział Dmitrii Uszakow, dyrektor handlowy w BitRiver, największy dostawca usług hostingowych dla górnictwa bitcoin w Azji Środkowej.

Uszakow powiedział z łańcucha dostaw i zakłóceń w działalności gospodarczej wynikających z pandemii wirusa coronavirus całkowicie rozwiązane w Chinach – szacuje się, że około 65% mocy wydobywczej Bitcoin – „doprowadziło to do skoku liczby górników, które zostały wysłane i dostarczone w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a te górnicy są teraz online“.

Ale jest jeszcze jedna siła napędzająca niedawne odbicie hashratu Bitcoina. Podczas gdy wiele osób spodziewało się, że przed obniżeniem o połowę, maszyny górnicze starszej generacji, takie jak Bitmain’s AntMiner S9, zostaną wkrótce wycofane, ponieważ stały się nieopłacalne w eksploatacji, rzeczywistość może być bardziej skomplikowana.

Jiang Zhuo’er, dyrektor generalny BTC.TOP, chińskiej spółki zajmującej się wydobyciem bitcoinów, powiedział, że przestawiając te urządzenia starszej generacji na tryb niskonapięciowy, można by poprawić marżę zysku i utrzymać je w ruchu.

Przy niskim średnim koszcie energii elektrycznej wynoszącym około 0,03 USD w południowo-zachodnim regionie Chin w letniej porze deszczowej, standardowy AntMiner S9 działałby ze stratą przy obecnej cenie bitcoinu i rekordowo wysokim poziomie trudności. Ale dostępne aktualizacje firmware mogą być stosowane w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, aby poprawić ogólną marżę zysku o 20%, proces zwany „under-clocking“.

Czytaj też: Wewnątrz Craze for Filecoin Crypto Mining w Chinach

Podczas gdy 20% może wydawać się znaczącym wzrostem marży, w odniesieniu do rzeczywistego zysku, niedoszacowany AntMiner S9 może wygenerować prawie nieistotny zysk poniżej $0,5 w ciągu 24 godzin, nawet przy kursie energii elektrycznej wynoszącym $0,03.

Częścią tego, dlaczego wiele osób nadal decyduje się na eksploatację starszych modeli, nawet bez większego zysku, może być nadwyżka nowo wybudowanych obiektów górniczych od ubiegłego roku. Zazwyczaj w południowo-zachodnim regionie Chin operatorzy farm wydobywających kamienie bitumiczne podpisują umowy z elektrowniami wodnymi na określoną ilość energii elektrycznej w określonym czasie.

„Tak więc gospodarstwa górnicze obniżyłyby oferty do poniżej 0,03 dolarów, a nawet poniżej 0,02 dolarów tylko po to, aby mieć wystarczająco dużo maszyn do wypełnienia mocy“, powiedział Jiang, a nawet niektórzy po prostu wydobyliby się sami, ponieważ muszą zapłacić uzgodnioną ilość energii elektrycznej elektrowniom, czy mogą one wykorzystać tę kwotę, czy nie.

„Chociaż może się wydawać, że niektóre stare modele nie są wystarczająco rentowne, w rzeczywistości nie wyłączają się teraz“ – powiedział Jiang. Mimo to Jiang spodziewa się, że te starsze maszyny zostaną wycofane po zakończeniu pory deszczowej w Chinach (około października), ale przez całe lato stawka haszu nie zmieni się zbytnio, jeśli cena Bitcoin’a pozostanie niezmienna.

„Po tym okresie trudności mogą spaść, ponieważ haszysz pochodzący z nowo dostarczonych, mocniejszych maszyn może nie być w stanie zrównoważyć spadku wynikającego z wyłączenia starszych urządzeń, takich jak S9“, dodał.

Dieser Beitrag wurde unter Krypto veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.